Registrering av import av vissa akrylestrar med ursprung i Kina, Saudiarabien, Sydafrika och Amerikas förenta stater
Europeiska kommissionen inledde i mars 2026 en undersökning av om antidumpningstull borde tas ut vid import av akrylestrar med ursprung i Kina, Saudiarabien, Sydafrika och Förenta staterna. Produkten klassificeras för närvarande enligt KN-nummer ex 2916 12 00 (Taric-nummer 2916 12 00 15).
Kommissionen har nu på eget initiativ beslutat att import av akrylestrar ska vara föremål för registrering i nio månaders tid fr.o.m. den 22 maj 2026. Mera information om registreringen finns i kommissionens genomförandeförordning (EU) 2026/1085.
Om undersökningen leder till att antidumpningstullar införs, kan tullarna tas ut retroaktivt för den registrerade importen. De eventuella framtida tullarna fastställs enligt resultaten av undersökningen.
Kommissionen undersöker och behandlar införandet av antidumpningstullar med tanke på hela EU. Finska tullen har ingen beslutanderätt i ärendet, Tullen bara informerar om ärendet.
Mera information:
Antidumpnings- och utjämningstullar
Gällande antidumpnings- och utjämningstullar samt antidumpnings- och utjämningsåtgärder – undersökningar
yritysneuvonta@tulli.fi