Hoppa till innehåll

Bevis på unionsstatus för varor som förs ut ur Finland

Man kan begära bestyrkande av tullstatusen för unionsvaror som förs ut ur Finland i EU:s PoUS-system för bevis för unionsstatus.

En aktör som har tillstånd till att själv bestyrka varornas unionsstatus (godkänd utfärdare) måste använda systemet genom att begär registrering i systemet.

Varornas unionsstatus kan bevisas i PoUS-systemet för bevis för unionsstatus med ett bestyrkt bevis, som kan vara
•    T2L/T2LF = Bevis för tullstatus som unionsvaror
•    CGM/CGMF = Manifest för tulländamål som bestyrker tullstatusen för unionsvaror. Manifestet används för bestyrkande av unionsstatusen för varor som transporteras i sjötrafik. Detta bevis kan tillsvidare bara användas vid normalförfarande, inte som godkänd utfärdare.

Bestyrkande eller registrering ska begäras innan varorna förs ut ur Finland. Beakta att Tullen kan kontrollera varorna vid behov innan de lämnar Finland. Bestyrkande kan begäras i efterhand i undantagsfall.

Vem kan begära bestyrkande eller registrering i PoUS-systemet för bevis för unionsstatus?

Bestyrkande eller registrering kan begäras av en aktör som uppfyller följande villkor:

  • Aktören kan vid eventuella kontrollfall ordna möjlighet för Tullen att utföra kontroller.
  • Aktören har de uppgifter som behövs om varans unionsstatus och dokumentet som ska bifogas till anmälan.
  • Aktören kan logga in i EU:s e-tjänst (Suomi.fi-identifiering, fullmakt ”Tullklarering”).

Begäran kan göras av vem som helst som har de uppgifter som behövs (t.ex. transportdokument eller kommersiellt dokument) för att påvisa unionsstatusen och som vid behov kan se till att varorna kan kontrolleras.

Om begäran görs av någon annan aktör än avsändaren av varan, ska denne kunna kontakta sin kund för att få mer detaljerade uppgifter om varan, om Tullen så begär.

Den som gör begäran ska alltid lägga till aktuella kontaktuppgifter till begäran om bestyrkande eller registrering för att Tullen ska kunna kontakta deklaranten.

Den som gör begäran om bestyrkande eller registrering svarar för riktigheten av uppgifterna som hen angett.

Tullen kan bevilja tillstånd att verka som godkänd utfärdare (ACP), med vilket aktören får tillstånd att själv bestyrka varornas unionsstatus. Förutsättningen är att tillståndet används regelbundet. Du kan ansöka om tillståndet i Systemet för tullbeslut (CDS).

Bevis på unionsstatus

I PoUS-systemet för bevis för unionsstatus

Den godkända utfärdaren gör en begäran om registrering i PoUS systemet för bevis för unionsstatus som handläggs automatiskt i systemet. Begäranden om tilläggsutredning och kontroller kan riktas mot begäranden om registrering, då handläggs inte begäran automatiskt ända till slut.

I begäran om registrering ska man ange den godkända utfärdarens tillståndsnummer. Det måste vara beviljat till personen som begär bevis för tullstatus som unionsvaror. 

Med ett manifest

Om en godkänd utfärdare använder rederiets manifest för att bevisa unionsstatus, kan utfärdaren fortsätta att använda manifestet fram till 15.8.2025 (artikel 126 a i DF). Då ska utfärdaren inge en förhandsanmälan om det manifest som den bestyrkt till Tullens adress unioniasema.ennakkoilmoitus@tulli.fi. Ingen förhandsanmälan behövs dock om den godkända utfärdaren har tillstånd att upprätta rederiets manifest efter fartygets avgång (artikel 128 c i DF).

Om den godkända utfärdaren inte använder rederiets manifest, ska registrering av unionsstatusen begäras i PoUS systemet för bevis för unionsstatus. Då behöver den godkända utfärdaren inte skicka någon förhandsanmälan till Tullen.

När du begär bestyrkande eller registrering av varors unionsstatus i PoUS-systemet för bevis för unionsstatus efter att varorna har lämnat landet och inte kan kontrolleras av Tullen, är det fråga om en begärans som gjorts i efterhand. 

Med begäran om bestyrkande/registrering ska man ange koden för ytterligare uppgifter ”99210 - Utfärdat i efterhand”. Ange som förklaring till koden varför begäran gjorts i efterhand, och när varorna har lämnat landet. 

I begäran som gjorts i efterhand kan du inte ange varornas förvaringsplats.

Uppgifter som angetts i PoUS-systemet för bevis för unionsstatus kan inte korrigeras i efterhand. I och med det, kan den faktiska lastade kvantiteten av bulkvaror inte korrigeras efter lastningen. Därför kan begäran om bestyrkande/registrering av unionsstatus för bulkvaror också lämnas in först efter lastningen, när den slutliga lastade kvantiteten är känd. Sådana bulkvaror kan exempelvis vara flytande varor och spannmål.

I dessa fall ska man lämna in en förhandsuppgift om lastning för Tullens eventuella kontroller. Anmälan ska lämnas in till Tullen per e-post till adressen pous@tulli.fi innan lastningen inleds. Ange ”Ennakkotieto tavaroiden lastaamisesta” (Förhandsuppgift om lastning av varor) som ämne för e-postmeddelandet och ange följande uppgifter i meddelandet:

  • anmälarens namn 
  • tillståndets nummer, om förhandsanmälan inlämnas av en godkänd utfärdare
  • lastningsplats och tidpunkt då lastningen inleds
  • fartyg på vilket varorna ska lastas
  • beskrivning och uppskattad kvantitet av varorna som ska lastas
  • LRN-referensnummer (kundens egen referens).

Förhandsuppgiften kan vid behov innehålla uppgifterna om flera lastningar t.ex. under en vecka.

I PoUS-systemet för bevis för unionsstatus ska man i begäran om bestyrkande/registrering ange samma LRN-referensnummer som i den förhandsanmälan om lastning som inlämnats per e-post. I detta fall är begäran om bestyrkande/registrering av unionsstatus inte inlämnad i efterhand, förutom om begäran har lämnats in efter fartygets avgång.

  • Beviset för varors unionsstatus kan inte korrigeras. Om uppgifterna ändras, måste man göra en ny begäran i PoUS-systemet för bevis för unionsstatus. 
  • Ett manifest för tulländamål (CGM) kan korrigeras när beviset har statusen ”E – Registrerat”. 
    • Om det sker ändringar efter att varorna har anmälts i destinationslandet, måste en ny begäran göras i PoUS-systemet för bevis för unionsstatus.