Antidumpningstullen på mononatriumglutamat med ursprung i Kina utvidgas till att även omfatta produkter som avsänts från Malaysia

Utgivningsdatum 11.4.2025 14.46 | Publicerad på svenska 11.4.2025 kl. 14.58
Typ:Pressmeddelande

Europeiska kommissionen har avslutat en undersökning rörande kringgående av antidumpningstullar. Undersökningen gick ut på att se om antidumpningstullen på mononatriumglutamat med ursprung i Kina borde utvidgas till att även omfatta produkter som avsänts från Malaysia. Kinesiskt mononatriumglutamat klassificeras enligt Taric-nummer 2922 42 00 20 och mononatriumglutamat som avsänts från Malaysia enligt Taric-nummer 2922 42 00 15. Den slutgiltiga antidumpningstullen utvidgas nu till att även omfatta produkter som avsänts från Malaysia oberoende av om produkterna deklarerats ha sitt ursprung i Malaysia eller inte. 

Information om saken finns i kommissionens genomförandeförordning (EU) 2025/698.

Importen av produkterna har registrerats sedan den 23 juli 2024, men nu upphör registreringen. För den registrerade importen tas ut den utvidgade tullen som är densamma som den antidumpningstull på 39,7 % som är tillämplig på alla övriga kinesiska företag. Kommissionen har avslagit den ansökan om befrielse från tull som lämnats in av Ajinoriki MSG (M) Sdn Bhd.

Mera information: 
Antidumpnings- och utjämningstullar 
Gällande antidumpnings- och utjämningstullar samt antidumpnings- och utjämningsåtgärder – undersökningar
yritysneuvonta@tulli.fi

Meddelanden om antidumpnings- och utjämningstullar