Importerar du kulturföremål från länder utanför EU? Se till att du gör tulldeklarationen rätt

Utgivningsdatum 26.6.2025 9.49 | Publicerad på svenska 16.9.2025 kl. 16.14
Typ:Pressmeddelande

Om du efter den 28 juli 2025 importerar kulturföremål som avses i förordning (EU) 2019/880 från länder utanför EU, ange det i tulldeklarationen. Tullen publicerade den 19 maj 2025 ett meddelande om ändringarna vid deklarering.

Ange ytterligare uppgifter i tulldeklarationen för kulturföremål

Om du importerar kulturföremål som avses i förordningen, kom ihåg att ange detta i tulldeklarationen. Vilka ytterligare uppgifter som ska anges i tulldeklarationen beror t.ex. på föremålets ålder och värde samt på om kulturföremålen kommer med tillämpning av förfarandet för tillfällig införsel eller om de frigörs för övergång till fri omsättning. 

Du kan läsa närmare information om deklarering på webbsidan Tulldeklarering vid import av kulturföremål

Ändringar i varukoder för kulturföremål

Klassificeringen av kulturföremål har preciserats genom att nya varukoder lagts till i nomenklaturen. Därtill har en del gamla varukoder tagits bort. Nya varukoder kan användas vid deklarering fr.o.m. den 28 juni 2025.  

Ange varukoden för de kulturföremål som du importerar noggrant för att handläggningen av deklarationen inte ska avbrytas i onödan.

Mera information

Från och med juni 2025 är import av kulturföremål till EU delvis licensbelagd (Tullens kundmeddelande 19.5.2025)
Import av kulturföremål till EU-området (Museiverkets webbsida på finska)
yritysneuvonta@tulli.fi

Meddelanden om ny lagstiftning och förändrad tulldeklarering