Kiinasta peräisin oleva sitruunahappo: Nyt voit esittää komissiolle pyynnön tulla kuulluksi polkumyyntitulliasiassa
Euroopan komissio tutkii, pitäisikö kiinalaisen sitruunahapon ja trinatriumsitraattidihydraatin tuonnista kantaa nykyisen suuruista polkumyyntitullia myös jatkossa. Tulli on aiemmin laajennettu koskemaan myös Malesiasta lähetettyä tuontia riippumatta siitä, onko tuotteen alkuperämaaksi ilmoitettu Malesia. Tavara luokitellaan tällä hetkellä CN-koodeihin 2918 14 00 ja ex 2918 15 00 (Taric-koodit 2918 15 00 11 ja 2918 15 00 19).
Komission ilmoituksessa C/2026/2120 on kerrottu tarkastelun yksityiskohdat. Tarkastelu päättyy 15 kuukauden kuluessa ilmoituksen julkaisemisesta.
Kaikki, joita asia koskee, voivat esittää komissiolle pyynnön tulla kuulluksi asiassa. Ilmoituksessa kerrotaan määräajat, johon mennessä tutkimuksia ja tarkasteluja voi kommentoida, sekä komission osoite, johon kommentit lähetetään.
Komissio tutkii ja käsittelee polkumyyntitullien käyttöönottoa koko EU:n kannalta. Suomen tullilla ei ole asiassa ratkaisuvaltaa, Tulli ainoastaan tiedottaa asiasta.
Jos asia koskee yritystäsi, on tärkeää toimia määräajassa, koska tämä on ainoa tapa vaikuttaa asiaan.