Hyppää sisältöön

Passituksella ositustilana saa olla vain ”Total”

Julkaisuajankohta 4.9.2023 14.47 | Julkaistu suomeksi 20.9.2023 klo 15.59
Tiedote

Aiemmin lähtevän passitusilmoituksen ositustilana on voinut ilmoittaa ”Partial” ja viimeisellä erällä ”Final”, kun vienti on lähtenyt useammassa eri kuljetuksessa. Mahdollisuus viennin osittamiseen kuitenkin loppui 1.6.2023, joten yhtä vienti-ilmoitusta ei voi enää jakaa useammalle eri passitusilmoitukselle (kuljetukselle).

Jos vienti-ilmoitus (10) on lähtevän passitusilmoituksen edeltävä menettely, jatkossa ositustilana on aina käytettävä tilaa ”Total”.

Jos käytetään virheellisesti ositustilaa ”Final”, vienti-ilmoituksen poistumisvahvistus ei muodostu automaattisesti ja poistumisvahvistetun luovutuspäätöksen saaminen viivästyy. Viejä tarvitsee poistumisvahvistettua luovutuspäätöstä todistaakseen verottoman viennin, joten on tärkeää, että ositustila annetaan oikein passitusilmoituksessa.

Lisätietoja:
Vientitavaran osittaminen loppuu 1.6.2023 alkaen (asiakastiedote 9.5.2023)
yritysneuvonta(at)tulli.fi

Asiakastiedotteet