Alumiinifolion valmistajat voivat nyt pyytää Euroopan komissiolta polkumyyntitullin uudelleentarkastelua

Julkaisuajankohta 18.6.2026 8.16
Tyyppi:Tiedote

EU:n tuottajat voivat esittää Euroopan komissiolle kirjallisen tarkastelupyynnön alkaa tutkia, pitääkö kiinalaisesta alumiinifoliosta kantaa jatkossakin polkumyyntitullia. Tuote luokitellaan tällä hetkellä CN-koodiin ex 7607 11 19 (Taric-koodi 7607 11 19 10). Jos uudelleentarkastelua ei aloiteta, alumiinifoliosta kannettavan polkumyyntitullin viimeinen voimassaolopäivä on 11.3.2027.

Asiasta kerrotaan komission ilmoituksessa C/2026/3203. EU:n virallisessa lehdessä ilmoitetaan määräaika, johon mennessä tutkimuksia ja tarkasteluja voi kommentoida, sekä komission osoite, johon kommentit lähetetään.

Komissio tutkii ja käsittelee polkumyyntitullien käyttöönottoa koko EU:n kannalta. Suomen tullilla ei ole asiassa ratkaisuvaltaa, Tulli ainoastaan tiedottaa asiasta.

Jos asia koskee yritystäsi, on tärkeää toimia määräajassa, koska tämä on ainoa tapa vaikuttaa asiaan. 

Lisätietoja

Polkumyynti- ja tasoitustullit