Yksityishenkilöiden alle 150 euron arvoisten verkko-ostosten määrä kasvoi voimakkaasti vuonna 2024 ja oli vuoteen 2022 verrattuna 35-kertainen. Kokonaisuudessaan suomalaiset tilasivat yli 28 miljoonaa tavaraerää vuonna 2024, kun vastaava luku vain muutama vuosi sitten oli noin 260 000. Näistä tavaraeristä 97,7 prosenttia tuli kiinalaisista verkkokaupoista. Kansantaloudelle ilmiö ei ole vielä merkittävä, mutta Tullin näkökulmasta vaikutukset näkyivät tullausjärjestelmien kuormituksena ja lisääntyneenä työmääränä.
– Kilpailullistetut kauppapaikat houkuttelevat ostamaan tai jopa saamaan ilmaiseksi tuotteita, joita asiakas ei edes ajatellut tarvitsevansa. Näiden tuotteiden elinkaari onkin hyvin lyhyt, ja moni niistä päätyy jopa avaamattomissa paketeissa jätehuollon piiriin. Turha kuluttaminen jatkaa kasvuaan, toteaa Tullin pääjohtaja Sami Rakshit.
Suurimmat haasteet kansainväliseen verkkokauppaan liittyvät Tullin näkökulmasta verkkokaupan tuoteturvallisuuteen ja siten kuluttaja- ja ympäristöturvallisuuteen. Valtavassa verkkokaupan tuomassa tavaravirrassa vastuu tuotteen turvallisuudesta ja lainmukaisuudesta on käytännössä kuluttajalla, koska vaikka Tulli valvoo maahan tulevia tavaroita, niin keskitymme isompien erien tarkastuksiin.
– Viranomaishavaintojen perusteella suuri osa verkkoalustoilta EU-alueelle myytävistä tuotteista ei täytä EU:n tuoteturvallisuusvaatimuksia. Lisäksi lähetysten joukossa on kokonaan kiellettyjä aineita, esimerkiksi lääkkeitä tai huumaavia aineita, tai vaarallisia esineitä, esimerkiksi heittotähtiä, nyrkkirautoja ja teräaseita, Rakshit luonnehtii.
Lisäksi EU-alueella on yhtenäistetty tuottajavastuuta. Tuottajavastuu on lakisääteinen velvollisuus, joka koskee kymmeniä tuhansia yrityksiä Suomessa ja ulkomailla. Se koskee tiettyjä tuotteita, kuten esimerkiksi juomapakkauksia, ajoneuvoja sekä sähkö- ja elektroniikkalaitteita. Valittujen tuotteiden valmistajat, maahantuojat ja etämyyjät sekä pakkaajat vastaavat tuotteidensa jätehuollosta, kun tuotteet poistuvat käytöstä. Kierrättäminen on näin ollen kuluttajalle helppoa ja maksutonta, mikä vähentää jätettä ja edistää kiertotaloutta. Vain harvat kiinalaisilla alustoilla myyvät yritykset ovat sitoutuneet tuottajavastuuseen, joten näiden tuotteiden kiertotalouden kustannukset jäävät EU-yritysten vastuulle.
Tullin mukaan keskeisin muutostarve on, että tavaralähetyksen toimittaminen EU:n ulkopuolelta suoraan kuluttajalle kiellettäisiin. Sen sijaan tavara pitäisi tuoda ensin rahtina EU-alueelle varastoihin, jossa viranomaiset pystyisivät tehokkaammin varmistamaan tuotteiden tuoteturvallisuuden ja asianmukaisen verotuksen myös vähäarvoisessa verkkokaupassa. Kuluttajalle lähetys saapuisi EU-alueella olevasta varastosta.
– Näin voitaisiin varmentaa laatu. Yksittäisten pakettien kohdalla siihen ei pystytä, Rakshit painottaa.
Lue lisää
Pääjohtaja Sami Rakshit: Verkkokauppa haastaa perinteisen ulkomaankaupan pelisäännöt
Tullin vastuullisuusraportti 2024: Vähäarvoiset verkkokauppalähetykset voimakkaassa kasvussa
Tullin vastuullisuusraportti 2024: Tulli ei voi taata EU:n ulkopuolelta tulevien verkko-ostosten turvallisuutta – vastuu tilaajalla
Tullin valvonnan vuosijulkaisu 2024: EU:n ulkopuolelta saapuvat vähäarvoiset verkkokauppalähetykset aiheuttavat Tullille monenlaisia haasteita