Kiinasta ja Indonesiasta peräisin oleva mononatriumglutamaatti: Nyt voit esittää komissiolle pyynnön tulla kuulluksi polkumyyntitulliasiassa

Julkaisuajankohta 24.4.2026 12.57
Tyyppi:Tiedote

Euroopan komissio tutkii, pitäisikö kiinalaisen ja indonesialaisen mononatriumglutamaatin tuonnista kantaa nykyisen suuruista polkumyyntitullia myös jatkossa. Tavara luokitellaan tällä hetkellä CN-koodiin ex 2922 42 00 (Taric-koodi 2922 42 00 20).

Komission ilmoituksessa C/2026/2119 on kerrottu tarkastelun yksityiskohdat. Tarkastelu päättyy 15 kuukauden kuluessa ilmoituksen julkaisemisesta.

Kaikki, joita asia koskee, voivat esittää komissiolle pyynnön tulla kuulluksi asiassa. Ilmoituksessa kerrotaan määräajat, johon mennessä tutkimuksia ja tarkasteluja voi kommentoida, sekä komission osoite, johon kommentit lähetetään. 

Komissio tutkii ja käsittelee polkumyyntitullien käyttöönottoa koko EU:n kannalta. Suomen tullilla ei ole asiassa ratkaisuvaltaa, Tulli ainoastaan tiedottaa asiasta.

Jos asia koskee yritystäsi, on tärkeää toimia määräajassa, koska tämä on ainoa tapa vaikuttaa asiaan.

Lisätietoja:

Polkumyyntitulli