Kiinalaisten akkukäyttöisten sähköajoneuvojen tuonti kirjataan. Nyt voit esittää komissiolle pyynnön tulla kuulluksi tasoitustulliasiassa
Euroopan komissio aloitti lokakuussa 2023 tutkimuksen, jonka tarkoituksena on selvittää, pitäisikö Kiinasta peräisin olevista sähköajoneuvoista kantaa tasoitustullia. Tutkimuksen kohteena ovat uudet akkukäyttöiset sähköajoneuvot, jotka on pääasiassa suunniteltu kuljettamaan enintään yhdeksää henkilöä, kuljettaja mukaan lukien. Ajoneuvojen ainoana käyttövoimana on yksi tai useampi sähkömoottori. Tavarat luokitellaan CN-koodiin 8703 80 10. Moottoripyörät eivät kuulu tämän tutkimuksen piiriin.
Nyt sähköajoneuvojen tuonti asetetaan kirjaamisvelvoitteen alaiseksi 7.3.2024 alkaen yhdeksän kuukauden ajaksi. Kirjatusta tuonnista voidaan kantaa tullit takautuvasti, jos tutkimusten tulosten perusteella otetaan käyttöön tasoitustulleja. Mahdolliset tulevat tullit määritetään tutkimuksen tulosten perusteella.
Kirjaamisesta kerrotaan enemmän komission täytäntöönpanoasetuksessa (EU) 2024/785. Kaikki, joita asia koskee, voivat määräajassa esittää komissiolle pyynnön tulla kuulluksi.
Komissio tutkii ja käsittelee tasoitustullien käyttöönottoa koko EU:n kannalta. Suomen tullilla ei ole asiassa ratkaisuvaltaa, Tulli ainoastaan tiedottaa asiasta.
Jos asia koskee yritystäsi, on tärkeää toimia määräajassa, koska se on ainoa tapa vaikuttaa asian käsittelyyn.
Lisätietoja:
Polkumyynti- ja tasoitustullit
Voimassa olevat polkumyynti- ja tasoitustullit
Käynnissä olevat polkumyynti- ja tasoitustutkimukset
yritysneuvonta(at)tulli.fi