Kiinalaisten pneumaattisten kumisten ulkorenkaiden tuonti kirjataan

Julkaisuajankohta 29.7.2025 10.14
Tyyppi:Tiedote

Euroopan komissio aloitti toukokuussa 2025 tutkimuksen, jonka tarkoituksena on selvittää, pitäisikö Kiinasta peräisin olevista uusista pneumaattisista kumisista ulkorenkaista kantaa polkumyyntitullia. Renkaita käytetään henkilöautoissa, linja-autoissa tai kuorma-autoissa.

Komissio on nyt omasta aloitteestaan päättänyt, että renkaiden tuonti asetetaan kirjaamisvelvoitteen alaiseksi 29.7.2025 alkaen yhdeksän kuukauden ajaksi. Tuote luokitellaan tällä hetkellä CN-koodeihin 4011 10 11 ja 4011 20 10.  Kirjaamisesta kerrotaan enemmän komission täytäntöönpanoasetuksessa (EU) 2025/1538.

Kirjatusta tuonnista voidaan kantaa tullit takautuvasti, jos tutkimusten tulosten perusteella otetaan käyttöön polkumyyntitulleja. Mahdolliset tulevat tullit määritetään tutkimuksen tulosten perusteella.       

Komissio tutkii ja käsittelee polkumyyntitullien käyttöönottoa koko EU:n kannalta. Suomen tullilla ei ole asiassa ratkaisuvaltaa, Tulli ainoastaan tiedottaa asiasta.

Lisätietoja: 

Polkumyyntitulli