Portnet päivitetään 10.1.2023 –uusi ilmoituslomake käyttöön

Julkaisuajankohta 22.12.2022 9.54
Tyyppi:Tiedote

Portnet päivitetään alustavan suunnitelman mukaan 10.1.2023 alusjätedirektiivin (2019/883) mukaisesti. Päivitetyssä versiossa alusjäteilmoituksen tallennukseen käytetään direktiivin liitteen 2 mukaista alusjätekoodistoa eli alusjätelomaketta. Uusi lomake korvaa lomakkeen ”1003e - NSW Waste”.
 
Uusi alusjätelomake on saatavilla Tullin verkkosivuilta Sea traffic forms "Sea traffic forms" -valikosta.

Päivityksen jälkeen Portnet generoi alusjätetositteen direktiivin liitteen 3 mukaisesti sen jälkeen, kun alus on saapunut satamaan. Aluksen edustaja voi toimittaa tositteen pdf-muodossa aluksen päällikölle.
 
Meriympäristönsuojelulaki (MYSL) vaatii, että vuoden 2023 alusta lukien alusten, joilla on alusjätepoikkeuslupa ja jotka on vapautettu alusjäteilmoituksen antamisesta, on annettava Portnet-järjestelmään ”jätteen toimittamisen osoittavat tositteet (10 luku 5 §). Tositteet voi ladata Portnet-järjestelmään "IMO-FAL ilmoitukset" -valikosta valitsemalla pudotusvalikosta "Alusjätetosite".

Lisätietoja: yritysneuvonta(at)tulli.fi

Asiakastiedotteet