Tulli ilmoittaa sinulle, jos tulli-ilmoitus on mahdollista jakaa. Saat tiedon viestillä Tulliselvityspalvelussa tai sanomalla. Voit saada viestin esimerkiksi silloin, jos lähetykseen aiotaan tehdä näytteenotto tai kun tavara on tarkastettu. Jos haluat jakaa tulli-ilmoituksen, toimi ilmoitetussa määräajassa.
Kun haluat luovuttaa tavarat vapaaseen liikkeeseen vakiomuotoisella tulli-ilmoituksella, ilmoita jaetuissa ilmoituksissa seuraavat tiedot:
- lisäilmoitustyyppi ”A – Vakiomuotoinen tulli-ilmoitus”
- veronmääräytymispäivä-kohdassa alkuperäisen tulli-ilmoituksen hyväksymispäivä
- tulliselvitettävän erän lisätiedoissa lisätietokoodi ”FIJAE – Jaettu ilmoitus” ja sen tarkentimena kuvauskentässä alkuperäisen tuonti-ilmoituksen MRN-viitenumero
- lisätietokoodilla FIXXX, minkälaisesta jaosta on kysymys
- Jos ilmoitus jaetaan esimerkiksi sen vuoksi, että vain osaan tavaroista kohdistuu näytteenotto, ilmoita lisätietokoodi FIXXX ja sen tarkentimena kuvauskentässä jakamisen syy seuraavasti:
- ”Tällä tullauksella ilmoitetaan ei-näytteenotonalaiset tuotteet”
- ”Tällä tullauksella ilmoitetaan näytteenotonalaiset tuotteet”
- Jos ilmoitus jaetaan esimerkiksi sen vuoksi, että vain osaan tavaroista kohdistuu näytteenotto, ilmoita lisätietokoodi FIXXX ja sen tarkentimena kuvauskentässä jakamisen syy seuraavasti:
- alkuperäiseen ilmoitukseen liittyvien jaettujen ilmoitusten MRN-viitenumerot FIXXX-lisätietokoodilla
- Kun teet ensimmäistä jaettua ilmoitusta, et vielä tiedä muiden jaettavien ilmoitusten MRN-viitenumeroita. Ilmoita tieto jälkikäteen joko korjaamalla ilmoitusta tai lähettämällä Tullille yhteydenottopyynnön tai vapaamuotoinen yhteydenotto -sanoman.
Jos alkuperäinen ilmoitus on annettu sanomalla Yritysasiakkaiden erityismenettelyjen tuontitullausjärjestelmään, ilmoita jaetuissa ilmoituksissa seuraavat tiedot:
- ilmoituksen tarkoitukseksi ”5 – jaettu ilmoitus”
- tapahtuman liiteasiakirjoissa ”998”-koodilla alkuperäisen ilmoituksen tullausnumero ja hyväksymispäivä
- veronmääräytymispäivä-kohdassa alkuperäisen tulli-ilmoituksen hyväksymispäivä.
Kun annat SAD-lomakkeella tullitoimipaikkaan yksinkertaistetun ilmoituksen tai ilmoituksen erityismenettelystä, Tulli ilmoittaa sinulle mahdollisuudesta tulli-ilmoituksen jakamiseen samalla, kun saat tiedon tavaran tarkastuksesta tai tutkimuksesta. Voit saada tiedon jakamismahdollisuudesta myös Tullin antamalla päätöksellä, jossa tavaroiden luovutus on evätty.
Jos haluat jakaa tuonti-ilmoituksen, sinun on tehtävä kaksi uutta SAD-lomaketta. Ilmoita alkuperäisen ilmoituksen tullausnumero uusissa ilmoituksissa kohdassa ”44 lisätietoja”.
Kun olet antanut jaetun tulli-ilmoituksen määräajassa, tulli-ilmoituksen käsittely etenee jollain seuraavista tavoista:
- tulli-ilmoitus jää odottamaan tarkastus- tai tutkimustuloksia
- Tulli tekee muita tarvittavia toimenpiteitä
- laatii luovutuspäätöksen.
Kun olet toimittanut uudet jaetut tuonnin tulli-ilmoitukset, Tulli tarkistaa, että niissä on mainittu kaikki alkuperäisellä tulli-ilmoituksella ilmoitetut tavaraerät. Tulli mitätöi alkuperäisen tulli-ilmoituksen viranomaisaloitteisesti. Saat mitätöintipäätöksen joko sähköisesti tai manuaalisesti sen perusteella, miten olit tehnyt alkuperäisen ilmoituksen.
Tuoretuotteiden tuonti-ilmoitusten jakamiseen tarvitsee aina Tullin luvan, samoin kuin muidenkin tavaroiden tulli-ilmoituksen jakamiseen. Voit nopeuttaa tulli-ilmoituksen käsittelyä Tullissa toimimalla seuraavasti:
- Lisää Tullin terveys- ja vaatimustenmukaisuustarkastajien tarkastustulos tuoretuotteista tulli-ilmoituksen liitteeksi heti, kun olet saanut sen.
- Lähetä Tullille vapaamuotoinen yhteydenotto -sanoma tai Tulliselvityspalvelussa yhteydenottopyyntö, jolla pyydät lupaa tulli-ilmoituksen jakamiseen.
- Voit luoda jakotullaukset heti, kun olet saanut Tullilta luvan tulli-ilmoituksen jakamiseen. Tulli antaa yleensä luvan Tullin ilmoituksella, jonka saat sanomana tai Tulliselvityspalveluun.
Lue ohjeet jaetun ilmoituksen antamiseen kohdasta ”Tulli-ilmoituksen jakaminen Tulliselvityspalvelussa tai sanomalla”.
Nopeutat tulli-ilmoituksen käsittelyä, kun annat tulli-ilmoituksella valmiiksi tarkastuspaikkana paikan, jonne siirtolupa voidaan antaa. Lue lisää tarkastuspaikan ilmoittamisesta tulli-ilmoituksella.