Hoppa till innehåll

Tullen informerar 9.12.2016
Dagen mot korruption i dag 9.12

Utgivningsdatum 9.12.2016 11.46 | Publicerad på svenska 11.1.2017 kl. 11.49
Pressmeddelande
Dagen mot korruption i dag 9.12

I dag 9.12.2016 uppmärksammas den internationella dagen mot korruption. Syftet med dagen är att väcka medborgardiskussion och att påminna om att inget land är fritt från korruption. Korruption har skadliga följder som försämrar medborgarnas grundläggande rättigheter, ökar ojämlikheten och bromsar samhällenas ekonomiska utveckling.

Dagen mot korruption har ordnats sedan år 2003, då FN:s generalförsamling antog konventionen mot korruption.

Tullen har deltagit i arbetet mot korruption i årtionden och kommer också i fortsättningen att som myndighet sträva efter att minska olika former av korruption. I Finland är Tullen med i Samarbetsnätverket mot korruption. Tullen är också en aktiv medlem i Världstullorganisationen WCO, vars mål är att främja den lagliga handeln, säkerställa korrekta skatter och tullar och skydda samhället.

Samarbetsnätverket mot korruption i samarbete med Helsingin Sanomat ordnar i dag 9.12 i Sanomahuset i Helsingfors ett seminarium (fullbokat) kring korruption och bekämpning av den. Temat för dagen är Synliggörande av korruption. HSTV sänder från dagens paneldiskussion kl. 14.15–15.15. Man kan också följa diskussionen på Twitter under taggen #korruptiopäivä.

Mera information fås via Tullens medietjänst, tfn 0295 527 150
Korruptionvastaisen yhteistyöverkoston luonnos korruption vastaiseksi strategiaksi 2016 - 2020, pdf

Mediemeddelande