Tullimuseo avoinna elokuun loppuun asti – Tervetuloa tutustumaan Tullin monipuoliseen historiaan
Suomenlinnassa sijaitseva Tullimuseo on avoinna elokuun loppuun asti tiistaista sunnuntaihin klo 12.30–17.30. Tervetuloa tutustumaan Suomen itärajan vaiherikkaaseen historiaan sekä Tullin pitkään tarinaan osana suomalaista yhteiskuntaa. Ilmainen Tullimuseo on mielenkiintoinen kohde vierailla, koska museossa pääsee tutustumaan muun muassa salakuljetukseen, itärajan toimintaan ja Tullilaboratorioon.
Muistatko vielä vanhat markat? Tai tiesitkö, että Suomen vanhin vain maan omaa aluetta edustava lippu on tullilippu? Näihin ja moniin muihin aiheisiin voit tutustua Tullimuseon kahdessa näyttelyssä, joihin kerkeää tutustumaan vielä elokuussa. Uusi teemanäyttely “Viiva keskellä metsää – Tulli ja Suomen itäraja vuodesta 1944” voi herättää paljon muistoja tai opettaa jotain uutta. Lisäksi museon perusnäyttely kertoo Tullin pitkästä historiasta aina Ruotsin ajalta itsenäisyyden ajalle.
Muistatko yhä miltä markan setelit näyttivät? Tullimuseon itärajaa käsittelevässä näyttelyssä voit tulla palauttamaan muistoja mieleen. Kuva: Tulli, Helmi Kohonen
Kauppaa sukkahousuista ja pirtusta
Tullimuseossa on vieraillut kesän aikana paljon kävijöitä vauvasta vaariin. Vierailijat ovat usein kuvailleet Tullimuseota yhdeksi Suomenlinnan kiinnostavimmista kohteista ja jopa salaiseksi aarteeksi, koska museo ei sijaitse Suomenlinnan halki kulkevalla sinisellä reitillä. Sen sijaan Tullimuseo sijaitsee Hamilton-Polhem-kurtiinissa, joka löytyy Susisaaren itärannan tuntumasta pienen kävelymatkan päästä kuivatelakasta.
Kaikille on löytynyt näyttelyistä kiinnostavia asioita, kuten itärajan ylittävä sukkahousukauppa, vanhat Suomen markat tai kieltolain aikainen pirtutorpedo.
Tule ilmaiseksi käymään vielä elokuussa
Tullimuseo sijaitsee Suomenlinnan Susisaaressa, osoitteessa Suomenlinna B 20 D. Museo on auki tiistaista sunnuntaihin klo 12.30–17.30 elokuun loppuun asti. Museoon on ilmainen sisäänpääsy, tervetuloa!
Lisätietoa löydät Tullimuseon verkkosivuilta ja Instagramista @Tullimuseo.
Tullimuseossa on käynyt kesän aikana jo yli 5 000 vierailijaa. Tullimuseo sijaitsee Hamilton-Polhem-kurtiinissa, joka on joskus ollut vankila. Kuva: Tulli, Taikatuuli Liljeberg